Telefono Nr.
Slaptažodis
Naujas vartotojas
Slaptažodžio priminimas
 
 
  Šiandien: 2023 09 29
Vardadienius švenčia:
Kęsgailas, Kęsgailė, Mykolas, Michalina
 
 

Daujėnų naminė duona pripažinta ES lygiu

2014.02.21

Vasario 13 d. Europos Komisija į Saugomų kilmės vietos nuorodų ir saugomų geografinių nuorodų registrą įtraukė „Daujėnų naminės duonos“ pavadinimą. Šiame registre be „Daujėnų naminės duonos“ yra įregistruoti „Lietuviško varškės sūrio“ ir midaus „Stakliškės“, kuriems suteikta saugoma geografinė nuoroda, bei „Seinų/Lazdijų krašto medaus“, kuriam suteikta saugoma kilmės vietos nuoroda, pavadinimai. Be to, gaminių „Skilandis“ ir „Žemaitiškas kastinys“, kuriems suteikta garantuoto tradicinio gaminio nuoroda, pavadinimai yra įregistruoti į Garantuotų tradicinių gaminių registrą.

 

Daujėnų seniūnijoje ruginė naminė duona duonkepėse krosnyse kepama jau kelis šimtmečius nuo XVII a. Kiekvienas ūkininkas kepdavo duoną savo šeimos reikmėms ir turėjo visą tam reikalingą įrangą: girnas grūdams malti, medinius (ąžuolinius) duonkubilius tešlai rauginti, molines duonkepes krosnis, medines ližes. Viską pasigamindavo patys ir saugodavo šeimoje bei perduodavo kitai kartai.

„Daujėnų naminė duona“ yra juoda ruginė duona, kurią gaminant visas gamybos procesas atliekamas namų ūkyje laikantis tradicinio metodo – ruginių miltų tešla rauginama lėtai (1–3 paras) savaiminiu raugu mediniame kubiliuke, kuris turi būti visas ąžuolinis arba ąžuolinis tik jo dugnas ar šoninių lentelių dalis, ir kepama tik žarijų arba padinėje krosnyje. Ąžuolo mediena išsaugo į duonkubilio sieneles įsigėrusį raugą, kuris duonai suteikia specifinį skonį, todėl ąžuoliniai gamybos reikmenys yra naudojami daugiau kaip šimtą metų bei perduodami iš kartos į kartą. Tuo paremta ir duonkubilio neskolinimo kitai šeimininkei tradicija, kad ši neišsineštų duonos rūgšties ir nesugadintų toje šeimoje susiklosčiusio raugo specifiškumo.

Pripažinimas ES lygiu suteikia galimybę „Daujėnų naminę duoną“ ženklinti specialiu ES ženklu su nuoroda „Saugoma geografinė nuoroda“. Šis ženklas parodo produkto išskirtinumą, įgytą dėl jo geografinės kilmės, ir žymi, jog to produkto pavadinimas yra saugomas nuo bet kokio tiesioginio ar netiesioginio jo komercinio naudojimo, imitavimo ar kitos veiklos, kuri galėtų klaidinti vartotoją.

Saugomus pavadinimus turintiems produktams privaloma produkto specifikacija, kurią kartu su paraiška galima rasti Žemės ūkio ministerijos interneto tinklalapyje nuoroda /index.php?-214639144. Atitiktį produkto specifikacijai kontroliuoja nepriklausoma institucija – Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.

ES lygiu saugomų nuorodų registravimo paraiškų parengimo bei kontrolės išlaidos gali būti iš dalies kompensuojamos iš ES ar valstybės lėšų. Be to, ES lygiu įregistruotų produktų gamintojai gali teikti Europos Komisijai projektus dėl tokių produktų propagavimo ir vartojimo skatinimo ES ar trečiosiose šalyse finansavimo, kas padeda išgarsinti savo gaminamus produktus bei sudaro geresnes realizavimo galimybes.

ES yra įregistruota daugiau kaip 1 200 įvairių žemės ūkio ir maisto produktų, išskyrus vynus ir spiritinius gėrimus, pavadinimų. Tai rodo, jog toks produktų pripažinimas gamintojams yra naudingas, nes suteikia produktui išskirtinumą ir didesnę pridedamąją vertę. Todėl kviečiame gamintojus, kurių produktų kokybė ar savybės yra glaudžiai susijusios su geografine vietove arba ilgametėmis gamybos tradicijomis, teikti registracijos paraiškas, kad tokių lietuviškų produktų pavadinimai įgytų apsaugą ES lygiu.

Daugiau informacijos apie ES lygiu saugomas nuorodas, jų registraciją, kontrolę bei apsaugą  galima rasti Žemės ūkio ministerijos interneto tinklalapyje .

 
Žemės ūkio ministerijos informacija


kitos naujienos


Apie projektą | Taisyklės | Slapukai | Registracija | Paslaugos vartotojams | Reklama | Kontaktai

Visos teisės priklauso: UAB "Optimalios sistemos". Kopijuoti puslapio turinį be sutikimo draudžiama ©.   Sukūrė: Softisite™
Nauja ir naudota žemės ūkio technika, žemės ūkio technikos dalys, technikos nuoma, žemės ūkio paslaugos, sodo technika, miško technika. Skelbimų portalas.